• Index
  •  » Felieton
  •  » VOX POPULI - POLITYKA - NOWY DZIAŁ PRESIKA

#91 2008-06-29 19:45:18

Vox Populi

Super Extra MEMBER

Skąd: Kielce
Zarejestrowany: 2007-10-31
Posty: 80
Punktów :   

Re: VOX POPULI - POLITYKA - NOWY DZIAŁ PRESIKA

"Postawa p.Janusza w tych latach była godna prawdziwego socjalistycznego rewolucjonisty,niech szlag trafi tych kapitalistów którzy doprowadzili do upadku PRL poprzez swoją działalność wywrotową jak np.Adam Michnik." - uśmiałem się do łez, Michnik kapitalista? He, he... Michnik jeszcze w '91 roku jako poseł na Sejm I kadencji postulował "socjalizm z ludzką twarzą", on i jego śródowisko KOR-wskie to byli tzw. "rewizjoniści" czyli ludzie nie chcący niepodległego kraju, wolnej, autonomicznej Polski, a reformy socjalizmu, to nie był KPN, który tworzył nawet grupy strzeleckie, bojówki, chcąc dokonywać zamachów na partyjnych dygnitarzy. Michnik w czasie formowania UD mówił o odmiennej formie demokracji polskiej niż te panujące na zachodzie, chcąc jak sam on to nazywał "samorządowego socjalizmu"  opartego na jednym ruchu społecznym (Ruch Obywatelski Akcja Demokratyczna), owa idea mowiła o rządach samoorganizujących się, (pod auspicjami tego wspomnianego ruchu), związków zawodowych, czyli byłby to taki syndykalistyczny socjalizm.

"Pan Urban twierdzi że z p.Januszem łączyła go nienawiść do "Solidarności"-ruchu który zadał cios PRL i doprowadził do powstania wolnego rynku w Polsce". - owszem JKM nieprzychylnie patrzył na "Solidarność" w szczególności jej postulaty socjalne z Sierpnia '80 roku, ale sam brał udział w jej działaniach i ją wspierał.  Cytat za biografią na blogu: "W 1980 r. doradca w Stoczni Szczecińskiej (wsławił się tym, że został z niej wyrzucony za kolportowanie wśród robotników wydawnictw prawicowych). W latach 1980-81 doradca NSZZ ,,Solidarność" Indywidualnego Rzemiosła, współtwórca "Narodowej Federacji na rzecz Wolnej Gospodarki", w 1982 r. internowany na sześć miesięcy. W 1984 r. wraz ze Stefanem Kisielewskim założyciel Partii Liberałów ,,Prawica", w 1987 - Ruchu Polityki Realnej, w 1990 Konserwatywno-Liberalnej Partii "Unia Polityki Realnej"

Ostatnio edytowany przez Vox Populi (2008-06-30 00:22:06)


"Polska nie powinna naśladować bogatych krajów zachodnich, bo nie jest bogatym krajem zachodnim. Polska powinna naśladować rozwiązania, które kraje zachodnie stosowały, gdy były tak biedne, jak Polska..."
                                                                                                                            Milton Friedman

Offline

 

#92 2008-06-29 20:04:37

Vox Populi

Super Extra MEMBER

Skąd: Kielce
Zarejestrowany: 2007-10-31
Posty: 80
Punktów :   

Re: VOX POPULI - POLITYKA - NOWY DZIAŁ PRESIKA

"Solidarności"-ruchu który zadał cios PRL i doprowadził do powstania wolnego rynku w Polsce" - kolejna bzdura, "Solidarność"  przyczyniła się do kapitalizmu tylko pośrednio. Formalnie wolny rynek rozpoczął się jeszcze w trakcie trwania PRL, dokładnie ustawą Rakowskiego z grudnia 1988 roku. Wprowadzała ona de facto gospodarkę wolnorynkową, nieskończenie bardziej liberalną niż jest obecnie. W owym czasie to jest od 1988 do 1994 roku (czyli niedługo po objeciu rządów przez SLD) było tylko 6 koncesji na prowadzenie działalności gospodarczej(w tym na broń, narkotyki itd.), obecnie jest ich 216. Mieliśmy w owym czasie najwyższy wzrost gospodarczy sięgajacy 8-9%, dziś z dotacjami z UE mamy 4-5%. Komuniści wystosowali wspomnianą wyżej ustawę by się na niej uwłaszczyć, czyli najwięcej skorzystała z tego nomenklatura kompartii. UPR był jedyną partią w Sejmie I kadencji, która chciała reprywatyzacji zagrabionego majątku na którym najwięcej skorzystała post-PZPRowska SdRP, chciała też by majątek martwej już PZPR został wypłacony rodzinom ofiar komunizmu, co postkomuna i część "elyt" postsolidarnościowych(środowisko UD, zwiazane z "GW") miało kolokwialnie rzec mówiąc w dupie.


"Polska nie powinna naśladować bogatych krajów zachodnich, bo nie jest bogatym krajem zachodnim. Polska powinna naśladować rozwiązania, które kraje zachodnie stosowały, gdy były tak biedne, jak Polska..."
                                                                                                                            Milton Friedman

Offline

 

#93 2008-06-29 22:51:09

Vox Populi

Super Extra MEMBER

Skąd: Kielce
Zarejestrowany: 2007-10-31
Posty: 80
Punktów :   

Re: VOX POPULI - POLITYKA - NOWY DZIAŁ PRESIKA

"P.Janusz nawet po 89 r. ma duże zasługi w propagowaniu socjalizmu.Otoż wpadł on na pomysł wykreowania siebie na kapitalistycznego rewolucjonistę,wroga wszelkiej ingerencji państwa w gospodarkę" - no to jest chyba wewnętrzna sprzeczność, a tak na marginesie jak regalista może być rewolucjonistą? Chyba kontrrewolucjonistą jak już, skoro jest za restauracją monarchii.


"Polska nie powinna naśladować bogatych krajów zachodnich, bo nie jest bogatym krajem zachodnim. Polska powinna naśladować rozwiązania, które kraje zachodnie stosowały, gdy były tak biedne, jak Polska..."
                                                                                                                            Milton Friedman

Offline

 

#94 2008-07-03 15:23:28

Vox Populi

Super Extra MEMBER

Skąd: Kielce
Zarejestrowany: 2007-10-31
Posty: 80
Punktów :   

Re: VOX POPULI - POLITYKA - NOWY DZIAŁ PRESIKA


"Polska nie powinna naśladować bogatych krajów zachodnich, bo nie jest bogatym krajem zachodnim. Polska powinna naśladować rozwiązania, które kraje zachodnie stosowały, gdy były tak biedne, jak Polska..."
                                                                                                                            Milton Friedman

Offline

 

#95 2008-07-03 16:27:44

KoLiberał

Super Member

Skąd: Kielce
Zarejestrowany: 2008-06-29
Posty: 26

Re: VOX POPULI - POLITYKA - NOWY DZIAŁ PRESIKA

http://www.upr.org.pl/main/artykul.php? … 6&aid=7119 - rzecz niezwykle ważna, którą należy przeczytać


"Żaden dzień minionego, żadna zapisana karta tego co rzeczywsite, nie znają przykładów łagodności"        Valeriu Marcu

Offline

 

#96 2008-07-03 18:43:16

lewy punkt widzenia

Super Extra MEMBER

Zarejestrowany: 2008-04-22
Posty: 60
Punktów :   -14 

Re: VOX POPULI - POLITYKA - NOWY DZIAŁ PRESIKA

Hehe..widzę że niektórzy za bardzo na poważnie wzięli mój post.Otóż był to w zasadzie tylko żart.Ja nie neguje tego że JKM współpracował z Solidarnością,że kolportował ulotki,że został wyrzucony z pracy .Ja tylko słusznie zwracam uwagę że korzystał on i to dosyć często również z dóbr socjalizmu więc czasem mógłby być w swych wypowiedziach  wobec tzw."lewaków" bardziej wyważony.Także była to próba takiego humorystycznego podejścia do JKM, "z przymrużeniem oka" i wcale nie trzeba mi było od razu  z tego powodu cytować całej wikipedii.
Ps.Solidarność oczywiście przyczyniła się do powstania wolnego rynku.Reforma Rakowskiego była tylko skutkiem   przeobrażeń społecznych które się wtedy dokonywały a które były wynikiem protestów społecznych inspirowanych właśnie przez ten związek zawodowy.Jeśli chodzi o Michnika to nigdy nie zauważyłem u niego jakiejś tam potrzeby "obrony uciśnionych".Ale nie neguje tego że chciał "socjalizmu z ludzką twarzą",może i tak było.Mi bardziej chodziło o retorykę wszystkich redaktorów GW.Jest to gazeta o wybitnie liberalnym obliczu światopoglądowym i gospodarczym,wielu ludzi mówi że oni są lewicową gazetą ale to całkowite pomylenie pojęć wynikająca z tego że w naszym kraju nie było jeszcze prawdziwej lewicy,była tylko umiarkowana partia środka-SLD którą właśnie GW popierała.O GW najwięcej mają do pwoiedzenia ci co jej nigdy nie czytali.Odsyłam do zródła.Proszę sobie poczytać jak alergicznie ludzie z GW reagują na wszelkie próby ingerowania państwa.Proszę poczytać o nostalgii do UW,o przypominaniu zasług  Balcerowicza,o negowaniu projektów dotyczących waloryzacji emerytur,o napierdzielaniu(teraz!) na SLD  że zerwało sojusz z PD i chce iść w stronę lewicowego populizmu w gospodarce.

Offline

 

#97 2008-07-03 20:24:14

KoLiberał

Super Member

Skąd: Kielce
Zarejestrowany: 2008-06-29
Posty: 26

Re: VOX POPULI - POLITYKA - NOWY DZIAŁ PRESIKA

Ale jeżeli przyjmujemy tezę, że reforma Rakowskiego, a własciwie jednego z jego ministrów M. Wilczka, była skutkiem działań "Solidarności", to prosty wniosek prowadzi do tego, że z pomocą owego związku zawodowego uwłaszczyła się nomenklatura partyjna, zagrabiajac dużą część majątku narodowego, implikacja jest bolesna, ale słuszna bo w owym czasie komuna najwięcej skorzystała na tej reformie. Najbardziej zabawne jest, że postanowienia "Okrągłego Stołu" mówiły o czymś, co formalnie juz trwało od kilku miesięcy, tyle, że korzystał na tym jedynie aparat partyjny. Za to 31 sierpnia 1988 roku Wałęsa spotkał się z Kiszczakiem w sprawie zorganizowania rozmów "Okrągłego Stołu". Prawdopodobnie już wtedy zapadła decyzja o owej reformie gospodarki, a same obrady "okrągłostołowe" były jedynie doprecyzowaniem stanu już trwajacego. A co do UW, czy obecnie PD to jest to partia o konotacji socjalliberalnej, nie mająca nic wspólnego z klasycznie pojmowanym liberalizmem rynkowym.


"Żaden dzień minionego, żadna zapisana karta tego co rzeczywsite, nie znają przykładów łagodności"        Valeriu Marcu

Offline

 

#98 2008-07-04 01:35:38

lewy punkt widzenia

Super Extra MEMBER

Zarejestrowany: 2008-04-22
Posty: 60
Punktów :   -14 

Re: VOX POPULI - POLITYKA - NOWY DZIAŁ PRESIKA

Hahahaha...zabawne partia  która chce niskich podatków i odpłatności za studia nie ma nic wspólnego z liberalizmem rynkowym.To jest oczywiście partia prokapitalistyczna.I nie zmieni tego fakt że oni łaskawie akceptują jakieś minimalne ingerencje państwa w gospodarkę.Generalnie uważają je za zło konieczne....No fakt....dla "rycerzy prawdy" z UPR to jest przejaw zdrady liberalnych ideałów ale dla człowieka trzezwo myślącego sprawa jest jasna....zresztą co ja będe gadał,odsyłam do programu partii....tylko ciągłe gadanie o potrzebie rozwijania przedsiębiorczości.A używanie pojęcia socjalliberalizm jest bezcelowe.Ktoś wymyślił to pojęcie,ale nikt się nie wysylił żeby wymyśleć jego założenia.Znamy założenia socjaldemokracji,liberalizmu,konserwatyzmu ale ciągle nie wiemy co to jest ten socliberalizm.Doszło do tego że jak nie wiemy jaki dana partia ma program(lub też ona sama tego do końca nie wie) to nazywamy ja socjaliberalną.I jeszcze jedno...PD jest ściśle związana z Konfederacją Pracodawców Prywatnych która to miała tak świetne pomysły jak np.zwalnianie kobiet na urlopie macierzyńskim,liberalizacja kodeksu pracy itd.I co?Jeszcze mało?Ps.Zresztą ja akceptuje niektóre zasady wolnego rynku co wcale nie zmienia faktu że jestem socjaldemokratą a nie jakimś tam socjaliberałem.Nie każdy musić być od razu liberałem w ujęciu franksistowskim,ani socjalistą w sensie trockistowsko-leninowskim.

Offline

 

#99 2008-07-04 14:48:58

KoLiberał

Super Member

Skąd: Kielce
Zarejestrowany: 2008-06-29
Posty: 26

Re: VOX POPULI - POLITYKA - NOWY DZIAŁ PRESIKA

"A używanie pojęcia socjalliberalizm jest bezcelowe.Ktoś wymyślił to pojęcie,ale nikt się nie wysylił żeby wymyśleć jego założenia.Znamy założenia socjaldemokracji,liberalizmu,konserwatyzmu ale ciągle nie wiemy co to jest ten socliberalizm." - no to sięchyba nazywa ignorancja, jak mniemam.
Oto definicja:

Socjalliberalizm (liberalizm socjalny) - stworzona przez Leonarda T. Hobhouse'a doktryna polityczna, głosząca wolność światopoglądowo-obyczajową przy jednoczesnym zachowaniu pewnego stopnia interwencjonalizmu państwowego w mechanizmy wolnego rynku (aby dać zabezpieczenie socjalne najbiedniejszym) oraz dopuszczeniu możliwości posiadania przez państwo przedsiębiorstw użyteczności publicznej.

Według założeń socjalliberalizmu, państwo ma dbać o dobrobyt, czyli zapewnić ludziom minimum socjalne, dostęp do wykształcenia i innych podstawowych potrzeb. Zwolennicy liberalizmu socjalnego zakładają, że państwo powinno zapewnić obywatelowi wolność od biedy. Socjalliberałowie odrzucają klasycznie liberalne koncepcje indywidualistyczne, a w kwestiach gospodarczych zbliżają się do socjaldemokratów.

Nikt nie mówi, że PD to partia wrogo nastawiona do kapitalizmu, jednak de facto jak już wspominałem z klasycznie pojmowaną gospodarką wolnorynkową nie ma nic wspólnego. Doceniam chęć obniżenia podatków i wiele ulg podatkowych, które postulują, jednak nadal jest to tzw. "społeczna gospodarka rynkowa", czyli system, który tworzy duopole i oligopole z którymi średnie i małe firmy nie są w stanie konkurować, a sytuacja taka prowadzi do wielu patologii i zawęża rynek pracy, tak samo jak zawężają go wysokie koszty pracy, obciążenia socjalne, biurokratyzacja gospodarki - rzeczy typowe dla socjaldemokracji, a wtedy pracodawcy obciążeni przez państwo nie są w stanie tworzyć nowych miejsc pracy, bo koszty są za wysokie w efekcie mamy bezrobocie, a lekarstwem na nie jest jeszcze więcej socjalizmu, czyli znowu trzeba jednym zabrać drugim dać, podnieś podatki itd. Polskie państwo zabiera pracownikowi około 70% tego co zarabia czy to przez PIT, ZUS, parapodatki, podatki ukryte i inne, w efekcie kraj powinien być bogaty, skoro pracownikowi zostaje tylko 30% co zarobił, a reszta zasila budżet, ale tak nie jest. Jak to mawiał śp. S. Kisielewski "socjalizm to ustrój, który bohatersko walczy z problemami w innych systemach niewystępujacymi".


"Żaden dzień minionego, żadna zapisana karta tego co rzeczywsite, nie znają przykładów łagodności"        Valeriu Marcu

Offline

 

#100 2008-07-04 17:59:40

KoLiberał

Super Member

Skąd: Kielce
Zarejestrowany: 2008-06-29
Posty: 26

Re: VOX POPULI - POLITYKA - NOWY DZIAŁ PRESIKA

http://nczas.com/publicystyka/kapitaliz … zywistosc/  - świetny, rozwiewający wiele mitów wywiad z A. Sadowskim, ekonomistą z CAS, jednym z założycieli UPR, obecnie będącym poza polityką.


"Żaden dzień minionego, żadna zapisana karta tego co rzeczywsite, nie znają przykładów łagodności"        Valeriu Marcu

Offline

 

#101 2008-07-04 23:23:47

lewy punkt widzenia

Super Extra MEMBER

Zarejestrowany: 2008-04-22
Posty: 60
Punktów :   -14 

Re: VOX POPULI - POLITYKA - NOWY DZIAŁ PRESIKA

Oczywiście nie o to mi chodziło.Bo ja znam definicje socliberalizmu i nie musze nawet w tym celu zaglądać do wikipedii.Definicja w sposób ogólnikowy wyjaśnia ten problem.Mi o to chodzi że nikt nie wyjaśnił szczegółowo założeń socliberalizmu,nikt nie stworzył szerokiej podbudowy ideologicznej dla tego nurtu tak jak to zrobił np.Marks(socjalizm),Burke(konserwatyzm),Locke(liberalizm).Czy to aż takie trudne do zrozumienia?A tak w ogóle  ta definicja socliberalizmu w żaden sposób nie odbiega od definicji socjaldemokracji co stawia jeszcze większy znak zapytania.Czy jest wogóle sens używania pojęcia socliberalizmu skoro jego definicja jest tożsama z definicją socjaldemokracji?I jeszcze jedno..chciałbym niektórych poinformować że wikipedii nie zawsze warto ufać gdyż tworzą ja zwykli internauci a nie naukowcy.Ja wiem że pod pojęciem socliberalizm jest nazwa PD ale skoro wg socliberalizmu to państwo ma dbać o dobrobyt to wychodzi na to że PD nie jest partia socliberalna gdyż panowie Lityński,Geremek uważają że państwo powinno przede wszytskim NIE PRZESZKADZAC!

Offline

 

#102 2008-07-05 12:09:26

KoLiberał

Super Member

Skąd: Kielce
Zarejestrowany: 2008-06-29
Posty: 26

Re: VOX POPULI - POLITYKA - NOWY DZIAŁ PRESIKA

Socjalliberalizm rzecz jasna nie może mieć, aż takiej podbudowy ideologicznej, bo to jedynie odłam pewnego nurtu. Dziś nazywa się to koncepcją „Trzeciej Drogi” w gospodarce. Jednak mówienie, że ów nurt nie ma wyraźnego fundamentu ideologicznego jest nie do końca sprawiedliwe, za socjalliberała uważał się taki pan, którego powinieneś na pewno kojarzyć - John Maynard Keynes. Zwolennicy keynesizmu to nie byli żadni socjaliści sensu stricte, tylko krytycy kapitalizmu, a dokładnie „Wielkiego kryzysu”, jaki rzekomo spowodował w latach 30 XX wieku( argument Keynes’a, że winny był wolny rynek został obalony w latach 60 i 70 przez austriacką szkołę ekonomii, powodem zapaści gospodarczej było utworzenie w 1913 roku na mocy Federal Reserve Act banku centralnego, państwo skupiło banki komercyjne w kartel pod egidą monopolizmu banku centralnego, czego skutkiem był druk pieniądza bez pokrycia, innymi słowy inflacja, winą należy jeszcze obarczyć wprowadzenie podatku dochodowego, które było de facto sprzeczne z Konstytucją USA i oznaczało jej złamanie, oraz nadmierne regulacje pieniądza przez państwo). Ale nawiązując jeszcze do socjaldemokracji i liberalizmu socjalnego. Obydwa nurty mają inną genealogię ideologiczną, socjaldemokracja w końcu wyrasta z tradycji ruchu robotniczego i pozycji rewizjonistycznych względem realnego socjalizmu, czego oczywiście nie można powiedzieć, o socliberalizmie.
Natomiast osobiście uważam, że pojęcia należy rozróżniać, nie tylko ze względu na kontekst historyczny, ponieważ różnice, choć może niewielkie jednak są zauważalne. W liberalizmie socjalnym w mniejszej skali występuję zjawisko etatyzacji gospodarki niż w socjaldemokracji, tak samo pole świadczeń socjalnych nie jest w takim stopniu rozwinięte jak w doktrynie pana Eduarda Bernsteina.


"Żaden dzień minionego, żadna zapisana karta tego co rzeczywsite, nie znają przykładów łagodności"        Valeriu Marcu

Offline

 

#103 2008-07-08 17:12:10

lewy punkt widzenia

Super Extra MEMBER

Zarejestrowany: 2008-04-22
Posty: 60
Punktów :   -14 

Re: VOX POPULI - POLITYKA - NOWY DZIAŁ PRESIKA

Keynes na pewno nie był żadnym radykałem.Ale jego poglądy były wyraziste.Keynes sprzeciwiał się koncepcji samoregulacji gospodarki,nie wierzył w niewidzialną rękę rynku,był za interwencjonizmem państwowym.Wpisywał się więc znakomicie w ideologię socjaldemokracji(oczywiście chodzi o tą bardziej umiarkowaną socjaldemokrację).Wiem że socliberalizm i socjaldemokracja mają inną genealogię(trochę się jednak tą polityką już interesuje!dłużej niż niektórzy więc podstaw mi nie trzeba tłumaczyć).Definiowanie socliberalizmu nie jest czymś złym,ale definicja podana na wikipedii jest błędna gdyż pokrywa się z definicją nowoczesnej socjaldemokracji,a przecież stwierdziliśmy wspólnie że te nurty się różnią.Bardziej trafne byłoby stwierdzenie  że socliberalizm jest takim równoważnikiem między koncepcją interwencjonizmu państwowego a koncepcjami typowo kapitalistycznymi w gospodarce.Takie wybieranie najlepszych cech tych dwóch nurtów.

Offline

 

#104 2008-07-08 19:01:51

xyz

New member

Zarejestrowany: 2008-05-30
Posty: 1
Punktów :   

Re: VOX POPULI - POLITYKA - NOWY DZIAŁ PRESIKA

Jestem ciekawy jaki jest stosunek UPR-u do stosunków polsko-amerykańskich.Skoro UPR jest bardzo krytyczny wobec Unii to jakie państwo Polska powinna uważać za swojego sojusznika?Czy jest to USA,które teraz nie traktuje naszego sojuszu poważnie próbując wcisnąć nam tarczę jednocześnie nie oferując nic w zamian?Czy niesymetryczne relacje między USA i Polską budzą sympatię UPR?Jakie jest stanowisko UPR wobec tarczy?

Offline

 

#105 2008-07-08 21:33:51

KoLiberał

Super Member

Skąd: Kielce
Zarejestrowany: 2008-06-29
Posty: 26

Re: VOX POPULI - POLITYKA - NOWY DZIAŁ PRESIKA

Unia Polityki Realnej jest za sojuszem z USA. Wyraża też zgodę na umieszczenie tarczy antyrakietowej w Polsce, ale tylko pod warunkiem umowy bilateralnej, jaką ma USA z Izraelem, czyli na zasadach gwarancji pełnego bezpieczeństwa ze strony Stanów Zjednoczonych, w przeciwnym razie zgody na tarczę nie ma.


"Żaden dzień minionego, żadna zapisana karta tego co rzeczywsite, nie znają przykładów łagodności"        Valeriu Marcu

Offline

 
  • Index
  •  » Felieton
  •  » VOX POPULI - POLITYKA - NOWY DZIAŁ PRESIKA

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl