• Index
  •  » Sport
  •  » Korupcja w polskiej piłce w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

#1 2008-07-25 13:22:38

Starr

Super Extra MEMBER

Zarejestrowany: 2007-04-30
Posty: 81
Punktów :   17 

Korupcja w polskiej piłce w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Część I Lata 1998-2002



1998

Amica Wronki, klub który po fuzji z Lechem Poznań przeszedł do historii, odbył błyskawiczną drogę z IV do I ligi, jednakże nie ma podstaw by sądzić, że za pomocą korupcji, to tylko domysły. Zespół z Wronek zasłynął jednak z najbardziej skandalicznego meczu w polskim futbolu - w finale Pucharu Polski z 1998 roku. Amica pokonała po dogrywce Aluminium Konin 5:3, a sędzia Marek Kowalczyk robił wszystko, by puchar trafił do Wronek. Do pierwszego sukcesu miał przyczynić się Ryszard F. "Fryzjer" oskarżony o kierowanie mafią piłkarską. Podczas procesu Arki Gdynia - właśnie o tym finale mówiono jako o klasycznie przekręconym meczu.

1999/2000

W sezonie 1999/2000 o awans do ekstraklasy walczyły cztery silne i w miarę bogate kluby - GKS Katowice, Śląsk Wrocław, GKS Bełchatów oraz Górnik Łęczna. Przed sezonem druzyna z Łęcznej załatwiła sobie poparcie bardzo wysoko postawionej osoby w PZPN. O sprawie tej wspominał Wojciech Wąsikiewicz, były trener Arki. Wąsikiewicz przyznał się do winy korupcji i zeznaje jako świadek w ogólnokrajowym zwalczaniu korupcji. Twierdził, iż w związku z Górnikiem Łęczna: "O tym wszystkim opowiadano mi, gdy pracowałem w Łęcznej. Nie wiem, o kogo konkretnie chodzi. Gdy zapytałem się, czy otrzymał ze 100 tysięcy złotych, to mnie wyśmiano. Suma była znacznie, znacznie większa". Jednakże Górnik nie awansował.

Bełchatów odpadł z "rywalizacji" w połowie rundy wiosennej, bo zabrakło mu pieniędzy. Skuteczniejsze okazały się GKS Katowice i Śląsk Wrocław. Temu pierwszemu klubowi szefował wówczas były prezes PZPN Marian Dziurowicz. Śląsk postawił nie na działaczy PZPN, tylko na sędziów. Zorganizował tajne spotkanie w Wiedniu, w którym wzięli udział przewodniczący Kolegium Sędziów i szef obsady sędziowskiej, a także członek zarządu PZPN. Na "operację awans" wrocławianie przeznaczyli dla sędziów milion złotych. Później zawarli jeszcze przymierze z Katowicami i właśnie te dwa kluby wygrały rozgrywki. Śląsk, Katowice i Bełchatów nie poniosły kary za ustawianie spotkań, gdyż prokuratorzy nie prowadzili śledztwa w ich sprawie.

W I lidze natomiast ciekawe rzeczy działy się z drużyną Groclinu Grodzisk Wielkopolski (teraz KSP POLONIA WARSZAWA), który wówczas występował jeszcze jako Dyskobolia. W rundzie drużyna przegrała pierwsze osiem spotkań i po pierwszej części sezonu z jedną wygraną i pięcioma punktami zamykała tabelę. Wiosna nie zaczęła się lepiej, lecz nagle stał się cud. Pod wodzą trenera Białka słabeusz stał się potentatem - Dyskobolia wygrała dziewięć kolejnych meczów, dziesiąty mogła już tylko zremisować i oczywiście spokojnie utrzymała się w lidze. Kosztem Dyskobolii spadły do zaplecza I ligi: ŁKS Łódź i Lech Poznań.

Po wybuchu afery korupcyjnej prezes klubu Zbigniew Drzymała wręczył prezesowi PZPN Michałowi Listkiewiczowi listę sędziów, którzy jego zdaniem dopuszczali się nieprawidłowości. Nikt oficjalnie nie chciał wypowiadać się na ten temat. Poza tym właściciel Dyskobolii niespodziewanie zwolnił wieloletniego kierownika drużyny, który trafił do innego pierwszoligowego zespołu.

2000/01


W sezonie 2000/01 Ryszard F. otrzymał zadanie wprowadzenia do ekstraklasy zespołu Odry Opole. Odra jesienią była rewelacją i zakończyła rozgrywki na pierwszym miejscu. Opolanie doskonale spisywali się także w w Pucharze Polski. Pokonali pierwszoligowców - Pogoń Szczecin (2:1, stracili bramkę w ostatniej minucie), wtedy lidera ekstraklasy, Orlen Płock (2:1) oraz Ruch Chorzów (3:0). Dopiero w półfinale odpadli po dwumeczu z Górnikiem Zabrze (1:1 i 0:2). Ryszard F. współpracował z ówczesnym prezesem Odry Ryszardem N. To właśnie z firm prezesa klubu wypłynęło kilkaset tysięcy złotych przeznaczonych na korumpowanie sędziów, obserwatorów i piłkarzy. Z aktu oskarżenia wynika, że prezes Ryszarda N. wyprowadził ze swoich spółek prawie 1,5 mln zł i przekazał drużynie piłkarskiej. Spółki wkrótce potem upadły. Ryszard N., zamiast spłacać długi, przelewał pieniądze na konto, które ukrywał przed komornikiem.

Kłopoty Odry zaczęły się w rundzie wiosennej, gdy zabrakło pieniędzy na ustawianie meczów, a prawdopodobnie kilku zawodnikom tej drużyny nie zależało na awansie do ekstraklasy i... sami zaczęli sprzedawać mecze. Ostatecznie Odra ukończyła sezon na czwartym miejscu, do ekstraklasy awansowały RKS Radomsko i KSZO Ostrowiec  (także oskarżony o korupcję).

2001/02

Równie podejrzany był sezon 2001/02, gdy awans do ekstraklasy wywalczył Lech Poznań. Drużyna miała mocny skład, ale na wszelki wypadek rozgrywki zabezpieczał "Fryzjer". Nie pracował już w Amice Wronki, PZPN uznał go za persona non grata polskiego futbolu, ale był szarą eminencją Lecha. W klubie zatrudniono też specjalistę od awansów Bogusława Baniaka. Pod opieką "Fryzjera" zespołowi nie mogła się przytrafić żadna krzywda, gdyż ich opiekun miał numery telefonów do wszystkich sędziów w Polsce.

A teraz ciekawostka, zobaczmy kto awansował do ekstraklasy w poszczególnych sezonach

Sezon 2001/2002

Lech Poznań (Bogusław Baniak)
Orlen Płock (Mieczysław Broniszewski)

Szczakowianka (Marek Motyka) - oskarżony o korupcję, afera Rasica, spór ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki

Sezon 2002/2003

Górnik Polkowice (Mirosław Dragan) - oskarżony o "ustawienie" 60 meczów – w 2007 został zdegradowany o jedną klasę, minus 10 punktów i 50 tys. zł kary;
Świt Nowy Dwór Mazowiecki (Libor Pala) - Afera barażowa, 7 graczy przyznaje się do sprzedania meczu barażowego ze Szczakowianka Jaworzno o awans do I ligi.
Górnik Łęczna (Paweł Kowalski, Jacek Zieliński) - opisane powyżej, "ustawienie" 20 meczów, w 2007 roku  ukarany degradacją "o dwie klasy rozgrywek",  70 tysięcy złotych grzywny i 5 punktami ujemnymi. Zespół niechciał się poddać dobrowolnej karze.

Sezon 2003/2004

Pogoń Szczecin (Bogusław Baniak) - 9 spotkań zostało "kupionych" (Aluminium Konin, dwukrotnie Piast Gliwice i Podbeskidzie, ŁKS, Szczakowianka, Ruch Chorzów, Arka Gdynia)
Zagłębie Lubin (Žarko Olarević, Dražen Besek) - oskarżony o korupcję, "ustawienia" wyników 9 meczów o mistrzostwo ll ligi w sezonie 2003/04 
Cracovia (Wojciech Stawowy)

Sezon 2004/2005

Korona Kielce (Dariusz Wdowczyk, Ryszard Wieczorek) - oskarżona o korupcję, ustawienie kilkunastu meczów w sezonie 2003/2004. Kara degradacji i 70 tys. złoty grzywny
GKS Bełchatów (Mariusz Kuras)
Arka Gdynia (Mirosław Dragan) - oskarżona o korupcję,  ustawienie" 26 meczów, w 2007 ukarana karą degradacji o jedną klasę rozgrywek, 200 tysięcy złotych grzywny i 5 punktami ujemnymi w kolejnym sezonie.

Sezon 2005/2006

Widzew Łódź (Stefan Majewski)
- oskarżony o korupcję
ŁKS Łódź (Dragan Dostanić, Wiesław Wojno, Marek Chojnacki, Jerzy Kasalik, Marek Chojnacki)

Sezon 2006/2007

Ruch Chorzów (Marek Wleciałowski)
Jagiellonia Białystok (Artur Płatek)
Polonia Bytom (Dariusz Fornalak)

Zagłębie Sosnowiec (Janusz Białek, Jerzy Dworczyk, Robert Moskal) - oskarżony o korupcję, ukarany degradacją o jedną klasę rozgrywkową, karą czterech ujemnych punktów oraz grzywną w wysokości 50 tys. złotych. Karą punktową klub ukarany został w sezonie 2007/08 a degradacją w sezonie 2008/09

żródło: Przegląd Sportowy, Gazeta Wyborcza

Ostatnio edytowany przez Starr (2008-07-25 14:43:56)


Charles Barkley (koszykarz) o planach przejścia na emeryturę przed rozpoczęciem sezonu: ''Pamiętam, że usiadłem z przedstawicielami Rockets i powiedziałem: ''Zamierzam zakończyć karierę''. Oni powiedzieli: ''Zamierzamy ci dać 9 milionów dolarów''. Odpowiedziałem: ''Ma ktoś z was długopis?''

Offline

 
  • Index
  •  » Sport
  •  » Korupcja w polskiej piłce w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plczarter jachtów Mielno pola namiotowe www.wierszek.pl