• Index
  •  » Felieton
  •  » POLSAT vs. TVP a sprawa transmisji Euro 2008

#1 2008-05-01 20:40:19

Starr

Super Extra MEMBER

Zarejestrowany: 2007-04-30
Posty: 81
Punktów :   17 

POLSAT vs. TVP a sprawa transmisji Euro 2008

Aby zrozumieć całą zaistniałą sytuację chciałbym powołać się na jeden z artykułów ujednoliconego tekstu Ustawy o radiofonii i telewizji z dnia 29 grudnia 1992 roku.

Art. 20b. 1. Nadawca programu telewizyjnego może nadać bezpośrednią transmisję z wydarzenia o zasadniczym znaczeniu społecznym, zwanego dalej "ważnym wydarzeniem", tylko:
1) w programie ogólnokrajowym w rozumieniu ustawy lub koncesji, dostępnym w całości bez opłaty, z wyłączeniem opłat określonych w rozdziale 7 i podstawowych opłat pobieranych przez operatorów sieci kablowych, lub
2) jeżeli to samo wydarzenie jest transmitowane przez nadawcę programu spełniającego wymogi określone w pkt 1, na podstawie umowy z nadawcą, który nabył prawa do transmisji danego wydarzenia, lub z innym uprawnionym, z zastrzeżeniem ust. 6.

2. Ze względu na duże zainteresowanie społeczne za ważne wydarzenia uważa się między innymi:
1) letnie i zimowe Igrzyska Olimpijskie,
2) półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce nożnej, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne,
3) inne mecze z udziałem reprezentacji Polski w piłce nożnej w ramach oficjalnych rozgrywek oraz mecze z udziałem polskich klubów w ramach Ligi Mistrzów i Pucharu UEFA.


  W tym roku walka o transmisję Euro 2008 była zaciekła. Już od 6 lat o najważniejsze imprezy futbolowe, Mistrzostwa Świata w 2002 (Korea Płd i Japonia) i 2006 (Niemcy) oraz Mistrzostwa Europy w 2004 (Portugalia) i 2008 (Austria i Szwajcaria) toczą bój telewizja publiczna (TVP) i jedna z telewizji prywatnych (Polsat). Przez te wszystkie lata jakoś obaj nadawcy dochodzili do porozumienia. Jednakże w tym roku doszło do sporej sensacji. Po raz pierwszy w historii tak wielka impreza sportowa, jak piłkarskie mistrzostwa Europy będzie relacjonowana przez nadawcę prywatnego, tu Polsat. Jak zadeklarował prezes zarządu tej stacji Mirosław Błaszczyk: "Wszystkie najważniejsze mecze piłkarskich mistrzostw Europy w Austrii i Szwajcarii, w tym spotkania reprezentacji Polski, mecz otwarcia oraz finał, telewizja Polsat transmitować będzie w kanale otwartym". Polsat zaplanował 300 godzin transmisji z piłkarskich ME. "Wszystkie relacje najwyższej jakości technicznej. To największe przedsięwzięcie w historii naszej stacji" - podkreślił Dyrektor Sportu stacji Marian Kmita. Potwierdzono zarazem, iż stacja nie doszła do porozumienia z Telewizją Polską w sprawie sprzedaży sublicencji*.
  Co na tą całą sytucję mówi TVP? Rzeczniczka TVP Aneta Wrona oświadczyła, że zarząd TVP "jest gotowy do dalszych rozmów z telewizją Polsat na temat zakup sublicencji na pokazywanie meczów turnieju EURO 2008, jednak z poszanowaniem zasad partnerstwa i interesu obu stron, a w szczególności z zachowaniem proporcji między zakresem i wartością nabywanych praw a wydatkowaną na nie kwotą pieniędzy. Telewizja Polska oczekuje, że telewizja Polsat kierując się troską o piłkarskich kibiców nie będzie utrudniała wznowienia negocjacji".
  Wg. mnie już za póżno na negocjacje.

  Wszystkie spotkania Euro będzie można obejrzeć jedynie w Polsat Sport Extra, a Polsat Cyfrowy będzie jedyną platformą satelitarną, która wszystkie mecze Euro-2008 pokaże "na żywo". I tu mamy bolączkę, aby móc doznać tego "szczęścia" musimy posiadać dekoder platformy cyfrowej. Cena miesięcznej opłaty - 57, 80 zł. http://www.cyfrowypolsat.pl/telewizja-c … ietow.html. Taniej się już nie da
  Czyli prawdziwi kibice muszą: albo związać się z Polsatem na dłużej (zerwać umowę z CP* można dopiero po roku, wcześniej można zapłacić karę, wszystko reguluje umowa pomiędzy nami a CP), albo poszukać spotkań na zagranicznych kanałach, przykładowo niemieckim ARD i ZDF. Przywołując temat telewizji niemieckich zauważamy, że tam transmisje futbolowe od lat transmituje telewizja publiczna. Ponadto nabywa ona licencję na "to" już z  kilkuletnim wyprzedzeniem. A co robi nasza TVP - nic. Aż dziw bierze - przegrywają batalię o sport na rynku telewizyjnym, a stworzony kanał tematyczny - TVP Sport odbiera niespełna 8% widzów, dla porównania Polsat Sport odbiera 43 % widzów.

  Wracając do Polsatu i Euro 2008, to w Austrii i Szwajcarii imprezę obsługiwać będzie 70-osobowa ekipa. Mecze komentować będą m.in. Mateusz Borek, Roman Kołtoń i Bożydar Iwanow, a w gronie ekspertów znajdą się m.in. Zbigniew Boniek, Tomasz Hajto, Wojciech Kowalczyk, Marek Koźmiński, Czesław Michniewicz i Maciej Skorża. Polsat już od 1 czerwca będzie codziennie z reprezentantami Polski. A 7 czerwca o godz. 16.00 rozpocznie się pierwszy ośmiogodzinny blok "na żywo" i tak będzie każdego dnia do zakończenia imprezy.  Polsat relacjonować będzie m.in. wszystkie konferencje prasowe polskiej ekipy.

  Przywołując na początku Ustawę o Radiofonii i Telewizji zaakcentowałem, iż Polsat nie złamał prawa kupując prawa do transmisji imprezy. Mecze Polaków będą transmitowane w Polsacie, a kanał ten jest ogólnodostępny (zasięg krajowy - 94 %).

Piłkarskie mistrzostwa Europy w Austrii i Szwajcarii rozegraną zostaną w dniach 7-29 czerwca. Po raz pierwszy zagra w nich reprezentacja Polski, a jej grupowymi rywalami będą Niemcy, Chorwacja i Austria.

* Licencji na najciekawsze spotkania Mistrzostw, łącznie ze spotkaniami polskiej reprezentacji
* Cyfrowy Polsat


Charles Barkley (koszykarz) o planach przejścia na emeryturę przed rozpoczęciem sezonu: ''Pamiętam, że usiadłem z przedstawicielami Rockets i powiedziałem: ''Zamierzam zakończyć karierę''. Oni powiedzieli: ''Zamierzamy ci dać 9 milionów dolarów''. Odpowiedziałem: ''Ma ktoś z was długopis?''

Offline

 
  • Index
  •  » Felieton
  •  » POLSAT vs. TVP a sprawa transmisji Euro 2008

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plkinofan3gp siatkowkarn eurora